وجدان کاری

وجدان کاری

واژه وجدان کاری چند وقتی است در ادارات دولتی مورد توجه مدیران قرار گرفته است ، در سیستم اداری مملکت ما همیشه واژه ها در ابتدا بسیار پر رنگ و پر اهمیت هستند ولی هیچ کس به معنای واقعی آن توجه نکرده و هرگز به صورت عملی در سیستم اداری اجرا نمی شود . وجدان کاری چیزی نیست که یک روزه عملی شود.

وجدان کاری به چه معناست؟

همانطور که اشاره شد وجدان کاری را نمی توان به صورت تزریق آمپول یک روزه به سیستم اداری مملکت وارد کرد. باید به طور ریشه ای و اساسی کار فرهنگی انجام داد.

وقتی کارمندی واقعا بخواهد وجدان را سرلوحه اعمال فرد قرار دهد باید در ابتدا معنی وجدان را بداند.

وجدان یعنی شعور باطن و به عنوان معرکه ای است در باطن هرشخص که او را از کار بد و نیک آگاهی می دهد. مثلا وقتی شما کار بدی انجام می دهید وجدان شما ناراحت شده و به شما هشدار می دهد. اینکه می گویند بعضی ها اصلا وجدان ندارند صحیح نیست .

وجدان در همه اشخاص موجود بوده ولی باید آن را بیدار کرد.

وجدان کاری:

وجدان  را می توان به عبارتی رضایتمندی از نوع کار ، برخورد ، پاسخگوئی ، راهنمایی و توجه به مراجعه کننده دانست. وجدان  عبارت است از احساس تعهد درونی نسبت به انجام کار به صورت دقیق و مرتب در راستای رضایت رجوع و نحوه برخورد و پاسخگویی به آنها دانست .

وجدان  را می توان به منظور مراقبت کردن صحیح اموال ، توجه به کیفیت کار و حضور موثر و به موقع در محل کار دانست.

جامعه سالم در گرو وجدان :

همانطور که ذکر شد اگر بخواهیم جامعه ای سالم و با رشد بالا داشته باشیم باید به صورت ریشه ای و فرهنگسازی بالا از همان دوران کودکی وجدان کاری را در جامعه رشد داده و باعث ایجاد یک جامعه و گروه کاری سالم را فراهم آوریم . در این زمینه تمامی ارگانها و نهاد های زیربط باید با همکاری و همفکری زمینه مناسب فراهم آورند.

عوامل موثر برای ایجاد وجدان کاری ؟

  • وجدان  را نمی توان با جبر و زور به وجود آورد.
  • تعیین مقررات سخت ضامن اجرایی صد در صد برای وجدان کاری نیست
  • یکی از عوامل ایجاد وجدان  تولید انگیزه از طرف مدیران می باشد.
  • وجدان و کارایی را می توان تا حدی در یک راستا دانست ولی بالا بودن کارایی الزاما همیشه نتیجه بالا بودن وجدان کاری نیست.
  • بهترین انگیزش برای بالا رفتن وجدان کاری تنظیم قوانین و مقررات مناسب از قبیل وام ، کمک هزینه مسکن و … و نهایتآ بهبود شرایط کاری می باشد.
  • انضباط کاری را می توان نوعی وجدان کاری دانست یعنی وقتی شما انضباط کاری را رعایت می کنید و در محل کار خود با نظم و رعایت مقررات سر کار خود حاضر شده و سعی می کنید وظایف کاری خود را به نحو احسنت انجام دهید ، یعنی شما وجدان کاری داشته و نسبت به تعهدات کاری خود اعتقاد دارید

مشاوره روانشناسی اقدسیه -۰۲۱۲۶۱۳۵۵۴۲ – مشاوره تلفنی و حضوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *