مشاوره خانواده

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده

کانون اصلی هر زندگی خانواده است. برای داشتن خانواده ای خوب و با تفاهم نیازمند داشتن یک مشاوره خانواده خوب هستیم .اگر بخواهیم در کنار خانواده زندگی با آرامش را تجربه کنیم . همیشه از یک متخصص و مشاوره خانواده خوب بهره مند شویم.نداشتن یک مشاوره خوب خانواده برای هدایت و راهنمایی اعضا خانواده. در مواقع بحران و مشکلات منجر به تشدید مشاجرات فی مابین و تنش های فراوان گشته. که اگر به خوبی و مشورت یا مشاوره خانواده کنترل و هدایت نشود متاسفانه عواقب بدی خواهد داشت.

عوامل مورد بحث مشاوره خانواده :

1-معمولادر خانواده هایی که انسجام و محبت بین آنها کم است مشکلات و تنش های بیشتری بوجود می اید .
2-عدم بررسی مسائل و مشکلات و سرپوش گذاشتن روی آنها که پس از مدتی مانندآتش زیر خاک فوران کرده . کنترل آن بسیار مشکل است.
3- نداشتن یک مشاوره خانواده خوب که در صورت لزوم و مواقع حساس با مراجعه به او و گرفتن راهکار و راهنمایی لازم بتوان مسئله را بخوبی کنترل کند. مانع گسترش و ادامه مشکل شویم.توصیه ما به خانواده ها این است که هر خانواده با یکی از مراکز مشاوره مورد اعتماد خود هماهنگ شده و حداقل هر ماه یکبار برای مشورت جریانات اتفاق افتاده پیش مشاوره خانواده چه به صورت حضوری یا تلفنی در تماس بوده تا مشکلات در همان ماه حل و فصل شده و به ماه بعد نکشد.
4- نبودن اعتماد دوطرفه و شک و بدبینی نسبت به یکدیگر ، اصلی ترین مخرب کانون خانواده همان شکاکی و بی اعتمادی است.
5-نداشتن حس غمخواری و گذشت طرفین،وقتی در خانواده هرکس ساز خود را بزند .به فکر مجموعه خانواده نباشد مسلما ساختار یک چنین خانواده ای دوام نخواهد داشت.

علت مراجعه به مشاوره خانواده:

مراجعه به یک مشاوره مجرب خانواده به شما راههای همزیستی بهتر درون خانواده و توصیه هایی در زمینه تحکیم روابط خانواده میدهد.

 

دراینجابه چند توصیه مفید یک مشاوره خانواده اشاره می کنیم:

1-پدر خانواده به عنوان رهبر کانون  که الگوی آینده فرزندان خود است می بایت مدیریت یکپارچه خانواده را به عهده گرفته و از تفاوت گذاشتن بین افراد خانواده جدا پرهیز کرده و همواره با مهربانی و تشویق فرزندان خود، حس امنیت و نزدیکی آنها را به خود ایجاد کرده که همین موضوع باعث می شود که فرزندان در کانون خانواده آرامش داشته و کمتر نیازمند رابطه های اجتماعی ناهمگون گردند.
2- مادر خانواده نقش مهمی در تربیت و راهنمایی فرزندان خود دارد بنابراین می بایست همواره از یک مشاوره خانواده سوالات مبهمی که خود پاسخ آنرا نمیداند پرسیده و در خانه عمل نماید.مادر باید به گونه ای رفتار کند که اعضا خانواده بتوانند به او اعتماد کرده و تمامی حرفها و مسائل حاشیه ای خود را صادقانه با او در میان بگذارند

.تا خدای ناکرده نیازی به برقراری ارتباط نامناسب با افراد غریبه در خارج از خانه نداشته باشند و برای تمامی سوالات خود جواب قانع کننده و منطقی شنیده تا نیازی به طرح سوالات خود با غریبه ها نشود.
3-رفتار و روابط بین پدر و مادر باید صادقانه ، با محبت و مثبت باشد و هرگز مشاجره و مسائل فی مابین را در حضور فرزندان انجام ندهند تا فرزندان به راحتی و آرامش خاطر ساعات بیش تری را در بین اعضا خانواده بگذرانند . این موضوع باعث می شود که کلیه مسائل اعضا خانواده در درون خانواده بررسی و حل شود و فرزندان هرگز نیازی نبینند که مسائل خود را با افراد خارج از خانه در میان گذارند که ممکن است با راهنمایی های غلط و مغرضانه مواجه گشته و خدای ناکرده از مسیر درست منحرف گردند.

سخن آخر :

در تمامی مسائل ذکر شده در بالا و به طو کل در تمامی مسائل خانواده نیاز به کمک گرفتن از یک مشاوره خوب خانواده احساس می شود تا به صورت مداوم با او در ارتباط باشند و مسائا را قبل از آنکه بحرانی شوند حل نمایند و به این ترتیب همیشه خانواده در آرامش خواهد بود.