نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک در واقع نوعی بیوفیدبک است اختصاصی روی امواج مغزی کار می کند. نگاه ما به نوروفیدبک به عنوان یک روش درمانی نوین نگاهی علمی است نوروفیدبک یک علم بین رشته ای است که دربرگیرنده ی علومی مثل نورولوژی نوروفیزیولوژی روانشناسی یادگیری مهندسی پزشکی نوروسانیس روانشناسی بالینی و سلامت می باشد نوروفیدبک به نوعی به معنی شکل دهی مجدد مغز است.

حال این متود درمانی نوین برای انسان مانند یک آینه عمل می کند ما هر روز با نگاه کردن به آیینه متوجه نقص و اشکالات موجود در ظاهر خود می شویم در واقع آینه ما را نسبت به وضعیت ظاهری و و نقش های  احتمالی موجود در آن آگاه می کند تا این آگاهی و شناخت به ما کمک می کند تا در جهت رفع نقص های موجود در وضعیت ظاهری خود اقدام کنیم.

نوروفیدبک شیوه درمانی بر مبنای تغییر در امواج مغز

به این معنا که امواج مغزی مختلفی داریم نام موج آلفا با بتا تتا دلتا که این امواج بر حسب دامنه و طول موج از هم تفکیک می شود و میزان شان در حالت های مختلف روانی متغیر است.

پس این روش به ما یاد می دهد امواج مغزی خود را در بهترین حالت تنظیم کنیم تا بهترین عملکرد را داشته باشیم به این معنا که این متد فعالیت های مغزی بسیاری را به خود نشان می دهد و بیمار یا تمرکز بر روی ذهن خود می‌تواند نسبت به فعالیت‌های مغزی خود آگاهی کسب نمایند . در نوروفیدبک سنسورهایی که الکترود نامیده می شود بر روی پوست سر بیمار قرار می گیرد و این سنسورها فعالیت الکتریکی مغز فرد را ثبت و در قالب امواج مغزی به او نشان داده میشود.

به زبان ساده تر در جلسه اول از سر بیمار تست اولیه گرفته می شود که در این است که نقشه مغزی یا QEE نام دارد نشان می دهد که بیمار چه اختلال یا اختلالاتی مبتلا است و این نقشه مغزی هم بیمار را مطرح از شرایط موجود از خود می شناساند و هم درمانگر را کمک می‌کند با توجه به اختلال موجود از پروتکل درمانی مناسب در جلسات و زمان استفاده نمایید.

جلسه درمان نوروفیدبک

در جلسه درمان در مقابل بیمار یک مانیتور قرار می گیرد و بازی های شبیه سازی شده که در واقع خود امواج مغزی فرد است در قالب بازی تصاویر پخش میگردد بیمار با تمرکز بر روی بلندی و آرامش عضلانی خود شروع به بازی پیش رو  فرد هم صدای امتیازه خود را می شنود و هم افزایش تعداد امتیازات خود را می بینند در نتیجه تشریح می‌گردد برای ادامه بازی و افزایش و حفظ تمرکز خود اما به محض اینکه تمرکز خود را از دست بدهد و حواسش پرت شود هدایت بازی را از دست میدهد و افزایش امتیاز متوقف می گردد در این صورت متوجه می شود تمام تلاش خود را برای برگرداندن شرایط تمرکز و افزایش امتیاز انجام می‌دهد.

نوشته مهم در اینجا این است که هدایت بازی و تصاویر از طریق دستمزد حرکات بدن و غیره انجام نمی گردد بلکه با تمرکز بر روی ذهن خود صورت می‌گیرد و این شرطی سازی یعنی تشویق افزایش امتیاز و تنبیه و دست دادن امتیاز ثبت می‌شود بیمار پی به شرایط نامحدود و مسلوب امواج مغزی خود پی برد و سعی نماید با حفظ شرایط متنوع وضعیت تولید امواج مغزی خود را اصلاح نماید.

 

برخی کاربردهای درمانی نوروفیدبک:

درمان بیش فعالی _کم توجهی با نوروفیدبک

درمان اختلال یادگیری با نوروفیدبک

درمان اختلال خواب با نوروفیدبک

ارتقاء عملکرد مغز با نوروفیدبک

درمان اوتیسم با نوروفیدبک

افزایش حافظه کوتاه مدت و غیره با نوروفیدبک

در حال حاضر بسیاری از ورزشکاران در کشورهای پیشرفته و همچنین بسیاری از سازمان های معتبر جهانی از جمله ناسا جهت ارتقاء مهارت های ذهنی و افزایش هماهنگی جسم و ذهن از این روش استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال تیم ملی ایتالیا تیم آث میلان و بسیاری از بزرگان طلای المپیک مثل پیرس رسما اعلام کرده اند برای آمادگی مسابقات از نوروفیدبک استفاده می‌کنند و نکته مهم این است که این متدها برای درمان اختلالات طراحی نشده است که برای ارتقا و افزایش حافظه کوتاه مدت بسیار مفید می باشد.